Žaidimai su raidėmis: 10 idėjų smagiam mokymuisi

Mūsų vaikai auga. Tą labai juntu tyliai stebėdama juos žaidžiant, bendraujant, šnabždantis ir krizenant. Matau ir tame, kaip jie būna kartu, kaip gina savo teritoriją ir savo norus. Būti trims ir kiekvienam išlikti savimi kartais yra neapsakomai didelis uždavinys. Ir nors jiems patiems kartais patogu ir gera daryti ar pasirinkti tai, ką daro ar pasirenka brolis, kartais tenka priimti savo sprendimus, nes gi ne visada brolis šalia, ne visada brolio pasirinkimas sutampa ar tenkina kitą, ne visada brolio amžius diktuoja tai, ko reikia tavo amžiui.

Štai, M prieš metus nerodęs didelio susidomėjimo raidėmis ar skaičiais, dabar vis daugiau ieško prasmės ženkluose, kurie anksčiau ar vėliau bus vienas jo būdų bendrauti. Ėmėmės ta proga žaidimų su raidėmis ir žodžiais.

Pakabinau didelį lapą ant sienos, primargino raidžių, kurias moka ir iliustravo. Nežinau kaip jūs, bet mes mokslus su vaikais pradedame nuo vardo raidžių. Suprantama, kad Mykolo pirmoji parašyta raidė buvo M.

IMG_2944šv

Raides vis pasižiūrėdavome ir turimose kartoninėse kortelėse. Kažkaip nelipo. Padarėme pertrauką, tik vis kur nors užmatydami kokią reklamą, straipsnį ar skaitomoje knygoje antraštę skirdavome joms dėmesio. Kartais žaidimams paimdavome kortelių abėcėlę, kuri likusi nuo vyresnėlio laikų. O visai neseniai gavau pasiūlymą bendradarbiauti su “Pasuk galvą“. Kai išpakavome siuntinuką, kambarys prisipildė medžio kvapo skleidžiamo jaukumo.

Tai va, korteles pradžioje naudojome tik taip, kaip atrodė teisinga, ieškojome tinkančių dalių ir dėliojome paveikslėlius.
(daug kam parodžius korteles, paveikslėliai primena vaikystę, o man jie yra tai, kaip aš įsivaizduoju vaikystės paveikslėlius, žodžiu – mielybė)

Vėliau M pradėjo bandyti skiemenuoti, matyt tas padalinimas piešinėlių į gabalėlius, o žodžių į skiemenis natūraliai pastūmėja tokiam veiksmui. Po to natūraliai, bent jau M taip atrodė, jis ėmė iš kortelių statyti namukus, nes žodžiai gali būti skaitomi visaip, o kortelės stiprios, kad galėtų būti ir namukais 🙂

IMG_2864

Kaip visada, gavosi taip, kad iš vieno žaidimo mes pasižaidėme net keletą. Dabar bandome išsirinkti, kurie labiausiai mums prie širdies. Man faina, kai darome visko po šiek tiek. Todėl užskaitau šias korteles, kaip paprastą ir tuo pačiu kūrybiškumą žadinantį žaidimą. Beje, jis tikrai ilgai tarnaus jau vien todėl, kad yra medinis. O jei saugosite ir rūpinsitės, tikrai bus tinkamas net keletui vaikų ar kartų.

Patys paprasčiausi žaidimo ir mokymosi variantai (bandau surašyti sunkėjimo tvarka, bet nežinau ar gausis):

  1. Visų pirma sensorika: paliesti, pauostyti, lyžtelėti (nebijokite, liežuvio galiukui nieko nenutiks 😉 ). Tada jas išberti ir klausytis, kaip tarkši krisdamos viena šalia kitos, versdamosi viena per kitą. Pajautėt? Išgirdot? Keliaujam toliau –>
  2. Dėlioti kaip dėlionę, nekreipiant dėmesio į žodžius. Beje, labai linksma, kai sudedi skirtingų paveikslėlių dalis ir gauni… KAŽKĄ 🙂 apie jį galima net istoriją sukurti.
  3. Dėlioti ir jungti skiemenis, net nežiūrint paveikslėlių. Arba žiūrint. Jau kaip tik patinka.
  4. Kortelės patvarios, tvirtos, užapvalintais kampais, tad galima ir mažesniems pypliams jomis žaisti. O tada statyti iš jų bokštus. Arba namukus. Gal ir kokią tvorą.
  5. Dėlioti susijusius pagal temą žodžius. Ar gausis kokia frazė ar sakinys, jei pridėsime vieną kitą savo žodį?
  6. Naudoti korteles istorijoms kurti: išsitrauki kortelę, atrandi jai porininkę ar visą trejetuką (iš kortelių galima sudėti dviskiemenius arba trijų skiemenų žodžius) ir tada jau kuri istoriją, draugas papildo, toliau tęsiam. Galvoju, istorijų kūrimo užsiėmimas visada gali nuvesti kaži kur, kur net nesitikėjai.
  7. Dar vienas smagus mokymosi būdas imti pirmas pasitaikiusias korteles ir išrašinėti jose atvaizduotas raides. Po to tas raides tarti garsiai, tyliai, pašnibždom. Sudėlioti tiek žodžių, kiek tik susidėlioja (šita veikla labiau pažengusiems skaitytojams, o užsidegusiems naujokams gali padėti vyresnieji).
  8. Kalbant su kortelių sumanytoja buvo paminėtas ir atminties žaidimas. Taip, taip, taip. Kortelės tikrai tam tinkamos. Išdėlioji, užverti, paeiliui atverti po vieną ir bandai sudėti savo žodžius. Galima lenktyniauti, o galima tiesiog smagiai leisti laiką.
  9. Traukti korteles iš dėžutės ar maišelio ir su užrašytuoju skiemeniu sugalvoti žodį. Gali būti, kad rasite jam porininką piešinėlį, o gali būti, kad ir nerasite. Tada teks nupiešti patiems.
  10. Kadangi mano kompanija stipriai nenustygstanti vietoje, atsirado šalia ir pieštukai. Keletas kortelių jau pražydo spalvomis. Manau, su jomis galima ir šitaip paeksperimentuoti: su pieštukais ar akvarele.

IMG_2947sp

IMG_2954šv

P.S. šiuos žaidimus žaisti galite su įvairiomis panašaus tipo kortelėmis ar pasidarę kažką panašaus namuose. O tokias, kokiomis žaidžiame ir mokomės mes (ir dar daugiau tikrai smagių gėrybių) galite rasti ir įsigyti “Pasuk galvą“ el. parduotuvėje arba jų facebook puslapyje.
Iki 2019 m. kovo 10 dienos su kodu “Su vaikais“ gausite 10 proc. nuolaidą! Paskubėkite 😉

Smagaus raidžių laiko!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: