Išmanūs akmenukai: kad istorijos lietųsi laisvai

Sako, kad kalbiniams įgūdžiams labai svarbus pasakų skaitymas. Apskritai skaitymas. Įdomu tai, kad visiems vaikams skaitome vienodai daug. Dabar kartais jau ir vyresnėlis paskaito mažesniems. Bet O Tačiau, vaikų žodynas gerokai skiriasi. Vienas kalba nuo pat pradžių taisyklingai, preciziškai rinkdamas žodžius ir naudodamas jų gana daug ir įvairių. Kitam žodžiai tėra kažkas, kas padeda gauti tai, ko reikia, tačiau ne daugiau. Jis gali sakyti – paduok man tą ir rodyti pirštu, nors puikiausiai žino TO pavadinimą. Jam nesvarbu. Bent jau taip atrodo. Jam yra svarbesnių dalykų už taisyklingą žodžio formą, linksnį ar sinonimų plonybes.

Ir aš pradėjau dairytis, kas jam (ir man) padėtų ir sudarytų progas panaudoti kuo daugiau žodžių. Kasdieniškų, nekasdieniškų, juokingų, rimtų, t. t. Ilgokai svajojau padaryti istorijų kubą, o dar geriau – pagaminti istorijų akmenis. Beeeeet… Realybė tokia, kad šiuo metu rankų man ir taip per mažai. Jau nekalbu apie laiką, kuris lekia lyg pabaidytas žirgas. Visos aplinkybės ne mano naudai. Tik vieną dieną netikėtai…

Mane suranda Išmanūs akmenukai Woodstory.lt. Tai švelnūs, įvairių formų ir dydžių akmenukai, ant kurių išpiešti paveikslėliai (gyvūnai, personažai, veidai, daiktai, gali būti ir abstrakčios formos, figūros). Tai mano anksčiau minėtieji istorijų akmenys! Gavusi siuntą niekaip negalėjau ramiai pasidėti ir nufotografuoti akmenukų, nes kur pasisuku, ten mažasis su savo “Oooooooooo…“, suprask, duok čia, nereliai fainiai, noriu dabar.

20171121_153145.jpg
Su vaikais: Laisvos pasakos rinkinys ir Miestas

Žodžiu, šiaip taip padariau kelis kadrus ir atidaviau vaikams dėžutes.

24824194_10203907211476234_1296001445_n
Išmanieji akmenukai: Kalėdinė istorija

Namuose padaugėjo šnabždėjimo ir bumpsėjimo, vėliau dalinimosi ir skirstymosi vaidmenimis. Galvoju, liuks, aš tik UŽ tokius žaidimus. Tiesa, kolkas tuose žaidimuose turiu dalyvauti ir aš, kad iš tiesų galėčiau skatinti ir pakontroliuoti visus procesus – kalbėti, tarti, mintis dėlioti, kviesti ir provokuoti platesniam, gilesniam pokalbiui.

Ta proga jums dar papasakosiu, ką su tokiais išmaniais akmenukais galima žaisti ir kuo jie tokie ypatingi. Pradėsiu nuo ypatingumo.

Pasakoti istorijas – mokymosi proceso dalis. Pasakodami vaikai ne tik plečia savo žodyną, lavina kalbėjimo ir emocijų raiškos įgūdžius, bet dar ir mokosi klausytis. Žinoma, kūrybiškumas ir vaizduotė taip pat dirba pilnu tempu. Ir čia dar ne viskas. Aš žiauriai mėgstu žaislus ir žaidimus, kurie neturi aiškių ir konkrečių rėmų, taisyklių ar apribojimų. Šie akmenukai yra būtent tokie. Nėra vieno ar neteisingo būdo jais žaisti. Žemiau pateiksiu keletą idėjų veiklai, bet, tiesą sakant, tų idėjų jums gali ir neprireikti. Ir labai gali būti, kad, jei kada bandysite žaisti su tokiais akmenukais, mano sąrašą galėsite papildyti savais atradimais.

Taigi, 12 idėjų veiklai su išmaniais akmenukais:

1. Dėlioti akmenukus ir pasakoti istoriją
2. Akmenukus jungti su piešiniais, taip papildant ir pratęsiant istoriją
3. Naudoti akmenukus mokymuisi apie pasaulį ir jame esančius reiškinius (kosmoso, miesto, jūros temos ir t.t.)
4. Kvietimas žaisti – paliekate akmenukus krepšelyje ar dėžutėje matomoje vietoje. Žiūrite, kas bus.
5. Jei žaidžia keli asmenys, paeiliui, traukdami akmenukus iš krepšelio ar dėžutės, pasako po sakinį apie tą akmenuką, kitas žaidėjas pratęsia istoriją savo sakiniu. Ir t. t.
6. Akmenukai gali papildyti kitus žaidimus, pvz. važiuoti žaislinėse mašinėlėse, akmenukų gyvūnai gali būti žaislinio ūkio gyventojais, galima sukurti vituvėlei maisto produktų, naudoti, kaip stebuklingus įrankius ar burtus burtininkų žaidimuose ir pan.
7. Pasirinkti 5 akmenukus. Sukurti istoriją panaudojant visus akmenukų personažus.
8. Mesti kauliuką, pasiimti tiek amenukų, koks iškrito skaičius ir sukurti istoriją.
9. Pasirinkti vieną akmenuką su vaikui įdomiausiu paveikslėliu ir skurti apie tai istoriją.
10. Naudodajantis viena iš pateiktų pradžių su išmaniaisiais akmenukais sukurti istoriją (keletą pradžių variantų istorijoms galite parsisiųsti ir atsispausdinti 20 pradžių istorijoms su išmaniaisiais akmenukais)
11. Rūšiavimas. Jei turite daug akmenukų su įvairiais paveikslėliais, vaikai gali juos sugrupuoti pagal spalvą, dydį ar žmones į vieną grupę, gyvūnus į kitą, automobilius, namus, pasakų herojus ir t.t.
12. Žaidimai su akmenukais ant šviesos stalo ar šviesos dėžės.

Vyresniems: istorijas galima ir užrašinėti. Neabejoju, kad su aistringais istorijų kūrėjais galima prirašyti visą sąsiuvinį 🙂

Tad ilgų-trumpų-smagių istorijų jums, mielieji!

O mano minėtus akmenukus galite apžiūrėti pas Woodstory.lt.
Būtent bendradarbiaujant su jais ir galėjau parašyti šį tekstą, nes pagaliau turiu akmenukus, apie kuriuos svajojau. Ačiū!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: