Pakalbėkime apie žaislus: penkios vaizduotę ir kūrybiškumą lavinančių žaislų grupės

Ar gali šventės, tokios kaip gimtadienis ar Kalėdos, gąsdinti?

Tomis dienomis vaikai gauna daugybę dovanų ir dažniausiai tai būna žaislai. Galite jau dabar įsivaizduoti, kiek naujų ir nebūtinai jums patinkančių žaislų nuguls į tą krūvą, kurią turite jau dabar. Jei jums, kaip ir daugeliui kitų tėvų, tai skamba gąsdinančiai ir labai pažįstamai, skaitykite toliau. Gali būti, kad kai ką pritaikysite sau.

Kur iškeliauja nenaudojami žaislai?

Surenkate nenaudojamus žaislus, sudedate į dėžę ar plastikinį maišą ir juos paslepiate garaže ar išvežate pas tėvus? Jei taip, pasiruoškite, kad žaislai grįš. Ir grįš jie neįspėję. Po truputį, po vieną, du – op, visi vėl čia! Mes taip darėme. Pas mus taip sugrįžo.

Dar vienas variantas atsikratyti žaislais, tai išmesti tuos, kurie mums, tėvams, atrodo nenaudingi, nereikalingi. Bet taip rizikuojame užsitraukti savo mažųjų nemalonę. Kas nori zirzimų, prašymų, maldavimų ir kaltinimų?

Atminkite, tik tas, kuris žaidžia su tais žaislais, ir turi būti tas, kuris su nebereikalingais atsisveikins. Net neabejoju, kad vaikas norės pasilikti visus, nes atėjus laikui išmesti, visi atrodo reikalingi. Ir tas lego, kurio neprisiminė gerą pusmetį, ir tas plastmasinis peiliukas, kuris išvis neaišku kaip pas mus atsirado 😉 Bet čia jau suaugusiųjų prerogatyva brėžti ribas, derėtis ir susitarti, kiek žaislų pasilikti yra tinkama.

Perspėju, turėti tik apibrėžtą skaičių žaislų yra nelengva. Mums vis dar nepavyksta. Greitai ir nepastebimai atsiranda įsibrovėlių. Bet būti atidiems ir laikytis taisyklių verta. Vaikas ima labiau vertinti turimus žaislus, taip pat pradeda suprasti, kad jis pats vertingas savaime, o ne dėl to, ką turi.

Kaip tai atrodo realybėje?

Mes iki šiol žaislus išveždavome arba išnešdavome (aukščiau aprašytas pavyzdys apie tai, kad žaislai grįžta). Dar stengiamės prieš šventes visus dovanotojus informuoti, kokių žaislų mums reikia arba pasakyti, kad šįkart žaislų nereikia. NĖ VIENO.

O štai vienas vertas pabandymo metodas: susitariama, kiek žaislų/ žaidimų vaikas gali turėti. Jei jis nori naujo žaislo, turi nuspręsti (jei reikia, kartu su suaugusiuoju), su kokiu senu ir nebenaudojamu žaislu atsisveikinama. Taip vaiko žaidimams atsiranda naujų žaislų, bet senieji nesikaupia ir neužima vietos. Šiuo metodu dalijosi viena mama​, kuri jau įvedusi namuose tokią tvarką. Artėjant šventėms, kuomet dažniausiai dovanojami žaislai, su vaikais tereikia ramiai pasikalbėti. Jei jie nori naujų žaislų, turi atsisveikinti su senaisiais.

Man toks namų erdvės apvalymo variantas atrodo puikus dar ir dėl to, kad vaikas pats turi galimybę priimti sprendimus, susijusius su jo žaislais. Jis mokosi įsivertinti norus, galimybes ir susidėlioti, kas jam svarbiausia. Galima netgi kartu nuspręsti, kur iškeliauja nenaudojami žaislai. Juos galima atiduoti giminaičiams, draugams, paaukoti labdarai ir pan.

Visgi žaislai vaikams yra naudingi

Turbūt esate girdėję ne vieną ugdymo specialistą kalbant apie tai, kad vaikai mokosi žaisdami? Naudodami žaidimams aplinkoje esančius daiktus vaikai mokosi apie pasaulį. Taip pat žaidimai ir žaislai vaikams teikia daug džiaugsmo ir pasitenkinimo, tad stiprina ir jų savivertę.

Bet tam tinka ne visi žaislai. Jei pastebėtume vaikus žaidžiant, atrastume, kad daugiausiai įtraukiantys ir sužadinantys kūrybingumą yra tie žaislai, kurie gali būti naudojami keletui skirtingų žaidimų, turintys neapibrėžtas panaudojimo taisykles. Žodžiu, žaislai pavaldūs vaiko fantazijai. Tie, kurie žaidžiant gali būti bet kuo, ką sugalvoja vaikas.

Tai štai

5 vaizduotę ir kūrybiškumą lavinančių žaislų grupės

 1. BLOKELIAI. Kaladėlės. Trinkelės. Mes turime įvairių, pradedant mažutėlėmis medinėmis kaladėlėmis, plastikinėmis lego ir panašiomis į lego, baigiant GIGI Bloks, kuriuos minėjau tekste apie dideles statybas.
  Blokeliai yra neišaugami. Tai bene vienas paprasčiausių žaislų, kurio galimybės ribojamos tik vaizduotės. Jie gali būti naudojami statymui, skaičiavimui, experimentams jungiant skirtingas medžiagas ir formas. Jei naudojate spalvotus – tinka ir spalvų pažinimui bei rūšiavimui. GIGI Bloks suteikia galimybę kurti vaiko ūgio statinius – namukus, pilis, laivus ir pan.

  img_6788
  Su vaikais: didelės statybos
 2. Žaislai ir priemonės skirti VAIDMENINIAMS žaidimams. Apie šiuos žaidimus esu rašiusi ir anksčiau.
  4-5 metų vaikai mėgsta pasinerti į vaidmenų žaidimus, kuriuose atkartoja juos supančio pasaulio situacijas arba sukuria savas istorijas, išžaidžia bauginančius ar nesuprantamus gyvenimo potyrius. Vaikai žaidžia namus, gydytojus, parduotuves, bibliotekas, policininkus ir t.t. Tad įvairūs persirengimui skirti aksesuarai, kaukės, indų ar įrankių rinkiniai yra geras pasirinkimas.
 3. DAILĖS PRIEMONĖS. Kūryba – puikus būdas užimti vaikus. Taip suaktyvinamas kūrybiškumas ir pasitikėjimas savimi, o namuose visuomet galima rengti parodas. Kurdami vaikai atsipalaiduoja ir patiria džiaugsmą, žadinamas smalsumas ir lavinami gebėjimai.
  IMG_2669a
 4. LĖLĖS ir MINKŠTI ŽAISLAI. Vaikai šiuos žaislus naudoja įvairiems žaidimams ir istorijoms pasakoti. Galima švęsti gimtadienius, daryti piknikus ir inscenizuoti skaitytas pasakas. Vaikams nereikia nurodymų, ką su mėgstamomis figūrėlėmis daryti – jie panyra į žaidimus ir kiekvienam savo žaisliukui skiria atitinkamus vaidmenis.
 5. AKTYVUMĄ skatinantys žaislai. Aktyvumas yra svarbus visuose amžiaus tarpsniuose, tad, atsižvelgus į vaiko amžių ir pomėgius, tikrai galima atrasti žaislų, kurie ne tik lavina vaizduotę, bet ir skatina judėti, pvz. paspirtukai, tuneliai, supamieji žaislai ar mašinėlės.

PAPRASTUMAS yra labai svarbus renkant žaislus. Kaip kūdikystėje mažyliai imasi žaisti su kruopomis, buities rakandais ir groti dubenėliais, taip ir vyresni mėgsta paprastus dalykus. Svarbu, kad nebūtų griežtų taisyklių konkretaus žaislo panaudojimui.

img_5349

Jei jums pavyks (o gal jau pavyko?) lengvai atsikratyti nebenaudojamų žaislų, papasakokite savo istoriją. Kiekviena patirtis vertinga ir įdomi. Tebūnie daug smagių žaidimų ir nedaug žaislų 😉

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: