Vaidmenų žaidimai: idėjos ir nauda

Ruošdama pirmadieninį rinkinuką šįkart grįžau ir prie anksčiau rašyto teksto apie vaidmenų žaidimus. Ši tema man asmeniškai labai įdomi savo įvairiapusiškumu ir kasdienybės atkartojimais, taip pat ir tuo, kad ji paslanki ir atvira kūrybiniam procesui. Bet turbūt visi žaidimai yra tokie? Visgi vaidmenų žaidimai suteikia galimybę vaikui pabūti kuo tik nori: gydytoju, gaisrininku, karaliumi ar drakonu, liūtu, šunimi, skruzde ar ekskavatoriumi. Įsikūnydamas į kitą personažą vaikas turi galimybę pabūti tuo kitu, pajusti to kito jausmus ir tokiu būdu ne tik mokytis, bet ir suprasti tą kitą. Vaikas lyg pasimatuoja kito batus, pasivaikšto su jais, pasižiūri, kaip čia būtų, jeigu… Tuo pačiu sprendžia problemas, užduoda klausimus ir ieško atsakymų, gyvena kitą gyvenimą ir iš jo pasiima pamokas savajai kasdienybei. Tai be galo vertinga patirtis! Kuo sudėtingesnius scenarijus vaikas pasirenka, tuo gilesnį mokymąsi patiria.

Šiame rinkinyje daugiausia dėmesio skirsiu vaidmenų žaidimų idėjoms ir kaip suaugusieji gali prisidėti prie tokių žaidimų įgyvendinimo. Beje, kalbėdama apie prisidėjimą, tikrai neturiu minty suauusiųjų vadovavimo žaidimui. Labiau kalbu apie tai, ką mes galime parūpinti, padėti pasigaminti, kad žaidimas būtų išpildytas. Žaidimui vienareikšmiškai vadovauja vaikas, nes tai jo erdvė ir jo kūrybos ir/ar poreikių sritis.

Žaidimų temos gali būti įvairiausios. Dažnai vaikai patys jas pasirenka atsižvelgdami į savo turimą patirtį. Vieniems aktualu gaisrininkai, kitiems riteriai, tretiems parduotuvė ar kavinė. Visos temos yra geros ir imlios kūrybai bei turtingos patirčių.

Idėjos temoms:

 • Namai (indai, lygintuvas, laikrodis, tvarkymosi įrankiai ir prietaisai, pvz. šluota, siurblys ir pan., žurnalai, laikraščiai, …)
 • Paštas (popierius, rašikliai, pašto dėžutė, paštininko krepšys, vokai, pašto ženklai, …)
 • Parduotuvė (prekystalis, prekės, kasos aparatas, pinigai, pirkinių sąrašas)

  pirkinių sąrašas
  Su vaikais: pirkinių sąrašas, kurį galite atsispausdinti
 • Kavinė (indai, staliukas, kėdės, įvairūs maisto produktai arba žaisliniai patiekalai, gali būti modelinas patiekalams kurti, ..)
 • Ligoninė (gydytojui reikalingi med. prietaisai, pvz stetoskopas, termometras (gali būti kartoninis), vaistų buteliukai ir pan.)
 • Mokykla (rašymo lenta, popierius, rašikliai, knygos)
 • Biblioteka (knygos, skaitytojai, …)
 • Skalbykla (drabužiai, skalbyklė (kartoninė dėžė yra puiki tokiems prietaisams pagaminti), virvė, skalbinių segtukai)
 • Džiunglės (jei žaidžiama lauke, įsirengti namelį po krūmais ar medžiais, jei namuose, pasistatyti fortą iš kėdžių, skaros ar antklodės patarnaus kaip neįžengiamų džiunglių augmenija, jei turite dažų veidui – vaikai tik džiaugsis turėdami galimybę pabūti kažkuo, kas gyvena džiunglėse)
 • Virtuvė (virtuvės reikmenys, indai, orkaitė (gali būti pagaminta iš kartoninės dėžės arba kėdžių))
 • Gyvūnų gydykla (žaislikai gyvūnai, gydytojo reikmenys, vaistai, tvarsčiai, …)
 • Zoologijs sodas (gyvūnėliai, …)

Idėjos personažams ir jų aprangos detalėms (juk kartais pakanka karūnos, kad taptum princese! arba kardo, kad būtum riteris ar piratas – paspausdami ant paveikslėlio būsite nukreipti į originalųjį tekstą):

 • Princesės ir jų karūnos (čia ir žemiau: paspaudę ant nuotraukų nukeliausite į smulkesnius aprašymus, ką kaip pasigaminti)
  Princess all-together-662x1000
 • Skraistės gali būti panaudotos tiek karalių ir princesių žaidimams, tiek superherojų vaidmenimsbanner
 • Dinosauras
  DIYPaperDinosaurHat
 • Gydytojai 2011_1003 007-1
 • Seklys (užrašų knygelė, padidinamasis stiklas, fotoaparatas)
 • Atradėjas (padidinamasis stiklas, buteliukai eksperimentams)
 • Piratas (akies raištis, kardas)
  1d8acc3efc50a5e019bbef691466d95a
 • Fėjos (sparnai)
  fairy-wings-how-to-1x1_grande 63c313de4e53ac8d00a086041fd5ab32

O čia idėjų rinkinys nuo žaislinių sausainių iki chemijos laboratorijos. Paganykit akis! Dar daugiau idėjų, kaip visada, suvaikais Pinterest albume Vaidmenų žaidimai.

Išradingų ir įtraukiančių žaidimų Jums!


Summary 

This post is all about pretend play. I love the idea that children have a possibility to try on every possible role. They can imagine and live the lives and stories they want and work with the scenarios they need. It is also learning. During this kind of play children learn about difficult situations, look for solutions for their created problems or for the problems they take from daily life. It is very creative and fun way to learn and to improve life, social and communication skills. So, lets dive in 😉

 

Vienas atsakymas į “Vaidmenų žaidimai: idėjos ir nauda”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: