Paprasti žaidimai, įtraukiantys visus pojūčius

Dar vienas pirmadienis ir dar vienas rinkinukas jūsų ir mūsų veikloms. Šįkart ėmiausi sensory – jutimus stimuliuojančios veiklos.

Apie ką mes čia?

Tai įvairi veikla, kuri stimuliuoja skirtingus vaiko jutimus (rega, klausa, lietimas, uoslė, skonis ir dar pusiausvyros bei pajautimo, kur kokia kūno dalis ir ką ji dirba šiuo metu) ir teikia daug džiaugsmo. Sakysite, kad kiekvienas žaidimas įtraukia bent vieną ar kelis jutimus – taip. Tačiau kai kurie žaidimai ar užsiėmimai yra labiau stimuliuojantys, nei kiti. Tai būtent apie tokius čia ir eis kalba. Visgi kaip bebūtų keista ir tuo pačiu smagu, tai gana paprasti užsiėmimai, kuriuos galite suorganizuoti iš to, ką turite virtuvės spintelėje, vonioje ar žaislų dėžėje.

Žinoma, net tos pačios grupės veiklose yra skirtingo sudėtingumo ir purvinumo užsiėmimų. Vieni labiau apie spalvas, kvapą ir garsą, kiti įtraukia labiau limpančius ar tąsius ingredientus. Ir tikrai ne kiekvienas vaikas mėgsta ar jaučiasi saugiai/ maloniai rankomis liesdamas gličią masę, išsitepdamas kojas ir pan. Todėl, renkantis veiklą, svarbu atkreipti dėmesį į vaiko norus. Jei jis nerodo susidomėjimo arba atvirai reiškia nepasitenkinimą siūloma veikla – nespauskite. Žaidimas juk turi teikti visų pirma malonumą. Tik tada veikla suteiks maksimalų rezultatą.

52d34-img_2301
Su vaikais: raudoni pirštukai gasdina tik pirmas dvi sekundes

Kokio rezultato siekiame?

Iškart pasakysiu, kad čia kalba eina apie ilgalaikį rezultatą, kuris apimtų visą vaiko veikimo erdvę, jo gebėjimus, o ne konkrečius pačiupinėjamus veiklos rezultatus, kokius galima įsivaizduoti, pvz. pastatyti bokštą ar sukurti meno kūrinį. Visos šios veiklos orientuotos į vaiko gebėjimų lavinimą ir į procesą. Būtinai smagų vaikui ir jums procesą. Tai nėra kūrybinės dirbtuvės, nors tokios irgi gali būti pilnos jutimus stimuliuojančių veiklų.

Ką tik gimę kūdikiai su pasauliu susipažįsta jį palengva tyrinėdami. Liesdami, ragaudami, matydami, užuosdami jie patiria daug įvairiausių patirčių ir palengva susidaro tam tikrą vaizdą apie pasaulį. Vėliau prisideda ir judėjimas – apsiversti, atsisėsti, atsistoti, ropoti, vaikčioti, bėgioti, lipti, kopti, šokinėti… Visa tai suteikia ir savarankiškumo, ir naujų įspūdžių, kitokio pasaulio matymo, savęs ir savo ribų bei galimybių suvokimo. Kad galėtų valgyti ar rašyti, vaikui reikia labai daug sykių nudirbti daug tų pačių pasiruošiamųjų veiksmų, susijusių su rankų raumenų stiprinimu ir akies-rankos koordinacijos lavinimu.

Smarkiai apibendrinant šių užsiėmimų-žaidimų naudą galima paminėti poveikį: 

  • Kalbiniams gebėjimams 
  • Smulkiosios ir stambiosios motorikos lavinimui 
  • Socialiniams įgūdžiams ir savikontrolei (gebėjimui palaukti, dalintis, laikytis taisyklių ir pan.) 
  • Kūrybiškumui (įvairūs eksperimentai skatina drąsiai domėtis, stebėtis, ieškoti ir atrasti)
e358b-img_4128
Su vaikais: magiškas vandens poveikis

Žinoma, šie visi procesai vyksta ir be papildomo lavinimo. Visgi smagus laikas ir naujos patirtys praturtina ir pastiprina vaiką. Kadangi mažylių smegenys maždaug iki trejų metų vystosi sparčiausiai, tai kiekviena nauja patirtis yra vertingas indėlis į geresnį ir sklandesnį vaiko  mokymasi ir kūrybingumą tiek duotuoju momentu, tiek ir vėliau, augant ir suaugus.

Kokios tai veiklos ir priemonės?

Veiklos tikrai paprastos: pilstyti, maišyti, liesti, klausytis, čežinti, dėlioti ir t.t. Nusiskinti pienę, ją pačiupinėti, nupešti pūkelius, juos pauostyti ir paleisti pavėjui stebint, kas nutiks – taip pat vienas iš tų žaidimų. Dažnai, duodi priemonę, o vaikas pats nusprendžia, ką su tuo darys. Todėl prieinu prie sąrašo, kuris gali tęstis ir tęstis. Pradžiai noriu pristatyti keletą idėjų, kurios tinkamos žaidimams tiek vienos, be papildomų priemonių, tiek galimos naudoti kaip pagrindas ir sudėtingesniems žaidimams, pvz. mini pasaulių kūrimui, jutiminių žaidimų dėžėms (apie jas bus atskirame rinkinyje) užpildyti ir pan.

Mūsų išbandyti:

f7f56-100canon21
Su vaikais: pasigaminti smėlio (druska+dažai) buvo labai sėkminga patirtis

Kadangi mūsų abu vyručiai nėra mėgėjai išsitepti (nekalbu apie smėlį ar juodžemius kasant duobes ir statant tiltus sode), tai nesam bandę, bet gal kada prisiruošiu vistiek pagaminti:

Dar viena aplinkybė, stabdanti nuo aukščiau išvardintų receptų išbandymo – tai gali būti valgoma. Nesu valgomų žaidimų priemonių mėgėja. Nors būna žaidimų, kurių metu mes valgome, bet tai kitas dalykas: žaidžiame namus ir atėjusius svečius vaišiname arbata ir sausainiais. Kartais jie būna įsivaizduojami, kartais tikrai valgomi. Tačiau priemonės žaidimams pas mus visada būna tik priemonės ir nenoriu painioti paskirčių. Todėl negaminau valgomo modelino, skanios lipdymo masės ir pan. Bet čia kiekvieno pasirinkimas. Taip pat tai nereiškia, kad man už akių neužkliūna valgomų priemonių receptai ir jų panaudojimas. Visgi aš smalsi 😉

5e070-img_5696
Su vaikais: spalvingi makaronai pavirto karoliukais

Mes su vaikais daugiausia esam lipdę, bet buvo ir kitokių užsiėmimų. Viską sudedu čia.

Receptai:

Veiklos:

28ac5-img_7841
Su vaikais: kuo daugiau čiupinėti, girdėti, užuosti ir visu tuo džiaugtis

Jei užsikrėtėte šia spalvinga, šiek tiek purvina, šiek tiek lipnia idėja žaidimams su vaikais (ir kūdikiais), pateikiu keletą pasiūlymų, nuo ko galėtumėte pradėti. 

Priemonės ir įrankiai sensory žaidimams

Vanduo
Ryžiai ir kitos kruopos
Dribsniai

Miltai, krakmolas
Smėlis (paprastas, jūros, spalvotas, juodžemis)
Smulkintas popierius 
Sagos 
Šiaudeliai (smulkinti ir ne) 
Kaštonai, gilės 
Lapai, žiedlapiai 
Įvairios minkymo masės
Muilas (putoms, burbulams)
Želė

Skutimosi putos ir t.t.

Įvairūs indeliai, dubenėliai, puodeliai
Šaukštai, samčiai
Peiliukai (mes turime plastikinius)
Pagaliukai
Įv. dydžių dėžės
Buteliai ir buteliukai

Mamoms svarbios priemonės,  padedančios bent šiek tiek palaikyti tvarką:
– paklodė arba senas rankšluostis (pakloti žaidžiant su smulkiomis, biriomis medžiagomis)
– plastikinė užuolaida ar maišas (žaidžiant su šlapiomis priemonėmis)
– gerai turėti popierinių rankšluosčių arba vienkartinių/drėgnų servetėlių purviniems atvejams čia ir dabar nuvalyti.

8b8e3-img_1481
Su vaikais: tai, kas yra įprasta stalčiuje, smėlio dėžėje tampa labai neįprasta

O daugiau pojūčių stimuliavimui skirtų žaidimų ir veiklų rasite Su vaikais pinterest albume Sensory.


This post is dedicated to Sensory play. We had tried something on our own, some ideas are from other blogs and I would like to try them soon. So just go through the links and find which of these suggestions are for you today 😉

 

7 atsakymai į “Paprasti žaidimai, įtraukiantys visus pojūčius”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: