su vaikais pasidarėme šviesos stalą

…  tiksliau šviesos dėžę.

IMG_3481u
Su vaikais: šviesos dėžė

Kas tai yra šviesos stalas ir kam jis naudojamas

Įsigyti galima įvairių formų ir dydžių stalų ir staliukų, kurie sukonstruoti taip, kad viduje yra šviesos šaltinis (lemputės), o virš jo šviesą praleidžiantis paviršius (dažniausiai matinis). Tinka jis beveik visokioms užduotims ir veikloms, pradedant pasakų skaitymu ir baigiant smėlio barstymu. Tai dar viena priemonė pažinimą, mokymąsi ir kūrybą paverčianti patraukliu ir įsimintinu nuotykiu.

 

šviesos dėžė
Su vaikais: gumytės, šiaudai, siūlai, smėlis, lapai, …

Kokia to nauda

Šviesa atpalaiduoja, o taip pat ir pritraukia dėmesį, lyg užburia. Dėl to kūrybinis ar mokymosi procesas darosi patrauklus ir įtraukiantis. Šis tas naujo ir netikėto, o taip pat išlaikančio dėmesį ilgesnį laiką. Vadinasi vaikas mokosi būti susikaupęs. Šviesos ir šešėlių žaismas tuos pačius, įprastus dalykus, spalvas padaro kitokiais, tad vaikas turi galimybę stebėti, koks permainingas ir nenuspėjamas gali būti pasaulis. ir kad vienas ir ta pats daiktas kitokioje šviesoje gali atrodyti visai kitaip. Paprastame klevo lape mažulytės skylutės išryškėja tik jį padėjus ant šviesos stalo (ar žiūrint prieš šviesą), tad atradimų jausmas ir nuostaba čia visada šalia.

Tik padėkite šviesos dėžę ant žemės ir vaikai sutūps arba prisės šalimais, jei ją pastatysite ant stalo, vaikai turės galimybę šalia jos stovėti arba susirasti kėdę, kad galėtų atsisėsti. Taigi šios dėžės ir užsiėmimų su ja pagalba lavinamos ir kitos sritys, bei gebėjimai: smulkioji ir stambioji motorika, akių-rankų koordinacija, išradingumas, mąstymas, kantrybė ir gebėjimas susikaupti.

Jei su vaiku kartu užsiimate šiais atradimais ir eksperimentais, bendrumo nuotaika garantuota. O dalintis gerais dalykais ypatingai malonu!

šviesos dėžė1
Su vaikais: stebėti, mokytis, rašyti, skaičiuoti, dėlioti, …

Kaip mes pasidarėme šviesos dėžę

Taigi, norint išbandyti ir dažnai naudoti šį smagumyną, būtų smagu jį turėti namuose. Tačiau įsigyti šį paprastą nepaprastą daiktą yra gana brangu. Bet juk galima pabandyti pasidaryti kažką labai panašaus. Mes pirmąsyk šviesos dėžę išbandėme pernai, taip pat lapkričio ar gruodžio mėn., kai lauke tamsu net dieną. Šiemet prisiminėm ir pasidarėm ją vėl.

Pirmasis variantas man atrodo labiau vykęs, nes jam naudojome kalėdines lemputes. Šiemet darėme su paprasta staline lempa, tad teko paplušėti, kad šviesa pasiskirstytų kaip galima plačiau. Rekomenduoju lemputes!!!

Reikia:

 • lempučių ar lempos
 • plastikinės dėžės (kuo didesnė, tuo smagiau)

Lemputes padedame po dėže, įjungiame jas, o šviesą kambaryje išjungiame. Štai ir viskas!

SVARBU. Kad tiesioginė šviesa nedirgintų akių, būtina pasirūpinti dėžės paviršiumi (kad nebūtų subraižytas) ir jo pridengimu, pvz. tai galima padaryti su kepimo ar paprastu popieriumi, kaip mes ir padarėme. Arba išsirinkti tokią dėžę, kurios sienelės būtų nepermatomos.

Kitas svarbus aspektas – šviesa turi pasiskirstyti po visą dėžę. Todėl daug labiau žaviuosi pirmąja dėže, kuriai naudojome eglutės lemputes.

IMG_1349u
Su vaikais: šviesa ir tamsa

Priemonės ir veiklos idėjos

Įvairiems užsiėmimams naudoti tinka: smėlis, akmenukai, kruopos, miltai, druska, dažai, lego, įvairios gyvūnų ir personažų iškarpos, geometrinės figūros, skaičiai, raidės, stikliniai rutuliukai, lapai, gilės, kaštonai, šiaudeliai, vanduo, įv. popierius, medžiagos, pipetė dažų ar vandens lašinimui, putos, šepetėliai, mentelės, juostelės, siūlai ir t.t. Viskas priklauso nuo jūsų pasirinkto užsiėmimo.

 • Ant šviesos stalo paberti smėlio ir piešti/ rašyti, stebėti, kaip šviesa skverbiasi pro smėlio smilteles
 • Paeksperimentuoti su skirtingais jutimais paberiant smėlio, žvyro, miltų, druskos, kruopų… Su vaikais pabandyti įvardinti, kas yra koks (žvyras – šiurkštus, miltai – švelnūs, kruopos – birios ir t.t.)
 • Dėlioti iškarpas su personažais ir kurti istorijas
 • Skaičiuoti, mokytis raidžių pažinimo, skaitymo, dėliojant skaičius ar raides ant stalo ir juos keičiant, sudarant skiemenis ir t.t.
 • Išbandyti dažus ir kaip jie gula ant paviršiaus. Kaip atrodo viena ar kita salva juos užtepus ant šviesos stalo (greičiausiai spalvos ne tokios, kaip ant popieriaus 😉 )
 • Dėlioti akmenukus, kaštonus ar giles, kurti vitražus ar eksperimentuoti su skirtingomis priemonėmis, pvz. smėlyje išbraižyti raštus, o vėliau ant išvalytų takų išdėlioti akmenukus, stikliukus, gėlių žiedus ir taip sukurti mozaiką.

 Šviesių ir šiltų rudens vakarų!


We made light table, or should I say light box, at home! 

We tried two different box fillings: Christmas lights and usual table lamp. I am happy about Christmas lights! They fill the box with light fully and you don’t need to work about it like with usual lamp. 

IMPORTANT. The light should not be direct, that is why it is important the top of box should not be transparent. If it is so, you should cover it with paper or else. 

Also the light has to be all over the box, not in the one spot (it happened me with the table lamp).

Why we need this? 

Because it is very fun way to do the same things that we do without it. Just with this light box everything seems more mysterious. Also it makes all of us to concentrate our attention on things that happening on that table or box. It is good for fine and gross muscle movements too. When you changing the high and place where it stands you can help develop different skills for children (for example if you put this box on the table children should stand by it, if it will be on the ground they will sit near etc.).

Some ideas for activities

You can use sand, stones, all purposes flour, salt, paint, lego, different cuttings, geometric figures, letters and numbers, leaves, chestnuts, acorns, water, paper, materials etc.

 • On the box you can spill sand, flour or salt, mix them or work with one at each time.
 • Try to identify what you feel when touching them. Ask children to find a word for that feelings.
 • It is fun way to learn read or count. Just put the letters or numbers on a box and play with child like other times without this box.
 • It is fun way to paint on this box. And easy thing to clean everything.
 • You can draw with fingers on the sand or salt, also to fill the painting with stones, chestnuts, acorns, etc. and have a wonderful mosaic.
Reklama

4 atsakymai į “su vaikais pasidarėme šviesos stalą”

 1. Atgalinis pranešimas: 1! – SuVaikais
 2. Atgalinis pranešimas: Šviesos gaudytojas – SuVaikais

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s