Rašymo treniruotės su vaikais

Mažieji užsiimdami visokiausių krapštukiškų darbelių darymu, tokių kaip sagų ar sėklyčių rankiojimas, dėliojimas į dėžutes, maišelius, karoliukų vėrimas ir t.t., lavina smulkiąją motoriką, t.y. smulkiųjų raumenų koordinaciją. Gebėjimas koordinuoti akies rankos judesius ir atlikti reikiamus veiksmus neišsivysto savaime. Tai palaipsniui vykstantis procesas. Kūdikystėje vaikas tik stebi, vėliau ima griebti daiktus, po kurio laiko juos sukinėja, varto, krato. Metų-trejų amžiaus vaikai jau geba valdyti šaukštą, šakutę, laikyti rašymo/ piešimo priemones ir jomis manipuliuoti (turiu mintyje, jomis rašyti ir piešti). Mažyliai jau geba rūšiuoti, dėlioti, vartyti knygeles. Vėliau išmokstama segti užtrauktukus, sagas, varstyti ir užsirišti batus ir t.t. Ne paslaptis, kad ir vaikų kalbos pažanga artimai siejasi su smulkiosios motorikos lavinimu. O brėždami linijas, apvedžiodami figūras, piešdami ir spalvindami paveikslėlius vaikai mokosi taisyklingų rašymo judesių.

Šiandieninis mano įrašas apie rašymo treniruotes. Yra nemažai įvairių sąsiuvinių ir knygelių rankos lavinimui ruošiantis į mokyklą, prieš pradedant rimtai rašyti. Šiuo metu turime ir neudojame kelias, kurios tikrai labai smagios. Tai Aušrelė (Šviesa, 2004), Rankos lavinimas (Presvika, 2012), Katino dienos (Baltos lankos, 2015). Pastaroji ne tik rankai lavinti, bet ir kitoms, priešmokyklinukams reikalingoms, kompetencijoms ugdyti.

IMG_0577u
iš kairės: Aušrelė, Rankos lavinimas, Katino dienos

Tačiau kartais smagumo prisigalvojam ir patys – rašymo būdo/ veiksmo pakeitimui. Mėgstam paeksperimentuoti ir pasidarbuoti iš peties to net nepajuntant 😉

  • vyresnėlio mėgstami Labirintai yra vienas iš būdų treniruoti rašymo įgūdį. Nemažai įvairiausių labirintų galite rasti Muduabudu.lt arba paprasčiausiai į paiešką parašę labirintas ar labyrinth for kids.
Labyrinth_coloring_pages_65
labirintas paimtas iš kidsprintablescoloringpages
  • Lapų apvedžiojimas – labai rudeniškas užsiėmimas! Smagus, spalvingas ir tuo pačiu naudingas rankyčių lavinimui. Turiu jausmą, kad galima apvedžioti ne tik lapus. Apsidairykite, kas dar gali būti apvedžiota 😉

druskos tesla-rašymas4

IMG_5158u

  • Raidžių (ir paveikslėlių) rašymas miltuose, druskoje, smėlyje, kruopose – svarbu skirtingi pojūčiai pirštukams.

IMG_0513u

  • Raidžių ir formų dėliojimas iš moliūgo sėklų, degtukų, dantų krapštukų, pagaliukų, akmenukų ir t.t. Čia mes tą darėme ant druskos tešlos.

IMG_0558u

  • Ir visuomet visuomet rankos lavinimui pasitarnauja vaidmenų žaidimai, kuriuose yra “būtinybė“ rašyti. Tai gali būti mokykla, darbas (mūsų vyresnėlis visuomet eina į darbą ir ten rašo ir skaičiuoja), parduotuvė, biblioteka ir t.t. Štai kokių sąskaitų prirašė per savaitgalį!

IMG_0572u

Kokie jūsų vaikų mėgstami rankelės lavinimo būdai?

Svarbu! Esu radusi vieną patarimą, į kurį, manau, reikėtų atsižvelgti – kadangi vaikų rankų raumenys yra gana silpni ir nepratę prie didelių rašymo krūvių, pradedant rašyti derėtų parinkti patogią rašymo priemonę ir riboti rašymo laiką. Patariama rašyti dešimt minučių ir po to leisti rankytei ilsėtis. Tą pastebėjau ir su savo vyresnėliu. Jis tiek buvo įnikęs į vieną rankos treniruočių knygelę, kad po kurio laiko padėjęs pieštuką pasakė, jog sunkiai dirbo ir dabar net ranką skauda.

Smagaus mokymosi ir linksmų raidelių!


Preparing hand for writing 

There are a lot of different activities to train hand for writing. We have different books and notebooks for this aim. Also we like to create our own activities that are not less interesting and fun. You can see above the pictures with some of these activities. Find the way out of the labyrinths, outline leaves and other things you can find at home, write with hands on the sand, salt, flour and other different surfaces, fiddle some small peaces (seeds, stones, etc.) to a different letters, figures and shapes – these activities are good for fine motor development, helps to train eye-hand coordination that is very important for writing skills. Also these activities are more about playing than a plane learning and it is fun to do!

What writing activities do like your children?

2 atsakymai į “Rašymo treniruotės su vaikais”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: