Vaikų darbų eksponavimas

Kiekvienas vaikas per tam tikrą laiką sukuria tam tikrą skaičių įvairiausių darbelių, pradedant piešiniais ir baigiant įvairiom skulptūrėlėm. Kiekvienuose namuose su vaikų menu elgiamasi skirtingai. Vieni piešinius sega į segtuvą, kiti naujausius pakabina prie vaiko stalo, o vėliau visi jie keliauja į nebūtį, treti įrėmina ir dovanoja seneliams ar kitiems artimiems žmonėms…

10733425_10206186011148342_329077929269279888_o

Kokia prasmė saugoti ir eksponuoti vaikų darbelius

Visų pirma, vaikams tai lyg liudijimas, kad jų pastangos nenuėjo perniek. Vaikai mato, kad jų darbas yra rimtai vertinamas, o taip pat, kad menas ir kūryba taip pat vertingi. Tai tarnauja vaiko pasitikėjimo savimi stiprinimui, jo pasitenkinimo savo darbu ir pačiu savimi užtikrinimui.

Tėvams dalinimasis vaikų darbeliais taip pat vertingas. Ir tai nėra vien pasididžiavimo momentas. Tai istorijos apie vaikus išsaugojimas, prisiminimų kūrimas. Taip pat tai galimybė stebėti, kaip auga ir tobulėja vaikas.

Kaip mes elgiamės su ypatingais* darbeliais

Kadangi nemažai visko išbandom, turim vis pilnėjantį darbelių archyvą. Neturim pastovios vietos, tačiau turim keletą pamėgtų, kur vienu ar kitu metu vis kas nors puikuojasi.

Paveikslai ant šaldytuvo – čia patogu juos pritvirtinti magnetukais, o taip pat jie matomi visiems, kas sukiojasi virtuvėje ar tikrina šaldytuvo turinį.

IMG_9871

Virtuvės siena – čia dažnai priklijuoja patys vaikai, nes virtuvės stalas pas mus kartais tampa meno stalu.

Miegamasis – sienos, lentyna, langas, lovos rėmas. Visos šios vietos bent kartą yra priglaudę kokį meną. Kai vyresnėlis su didžiuliu įkarščiu nuspalvino žaibą makvyną, tiesiog neturėjom kur dėtis – reikėjo jį įtaisyti kuo arčiau spalvintojo. Taip lovos galvūgalis tapo paveikslo rėmu.

Vaiko erdvė – tai kambarys ar kambario dalis, erdvė, kur vaikas leidžia daugiausia laiko, kur jis piešia, rašo arba kur turi staliuką, lentyną ir pan. Žavinga ir smagu puošti savo erdvę savo pagamintais darbais.

Nuotraukose įamžinti vaikų kūriniai – patogus archyvavimo ir atkūrimo būdas. Nuotraukas galima sudėti į fotoknygą, albumą ar atspausdinus įrėminti ir dovanoti arba grožėtis patiems. Kartais fotografavimas išgelbėja kūrinį, nes vos spėju nufotografuoti, o žiūrėk, jau Mažėlis viską skuteliais pavertė.

Paroda – kai pasistatėme namelį medyje, kaip tik buvome su vaikais priantspaudavę su lapais. Tad nieko nelaukę surengėme parodą. Vyresnėliui labai patiko ta mintis, nors iš pradžių nepatikliai paklausė, kaip tai vyks. Paaiškinau visą procesą, pasakiau, kad kai paroda bus paruošta, pakviesime dieduką, bobutę, parodysim darbelius ir tėčiui, kai jis atvažiuos po darbo.

IMG_8009

Pritvirtinau darbelius paprasta virvele. Dariau pritvirtinimą taip, kad išėmus vienus galima būtų dėti kitus ir taip vieni darbai keistų kitus.

IMG_8004     IMG_8003

Grįžęs tėtis aplankė parodą ir ne šiaip apžiūrėjo galeriją, bet dar ir išklausinėjo vyresnėlio apie paveikslų atsiradimo aplinkybes, kaip jam sekėsi daryti antspaudus, kaip jis juos darė, kokias medžiagas naudojo ir pan. Toks asmeninis dėmesys jo darbui, vyresnėliui buvo labai malonus. Pradžioje gana neįprasta situacija atrodė kiek nejauki – ką daryti, kai esi parodos šeimininkas? Tačiau natūraliai kilę klausimai buvo savalaikiai ir, pasirodo, tikrai buvo ką aptarti, ką pasakoti ir kuo pasidžiaugti.

Idėja: parodą organizuoti galima laukiant svečių, vaiko ar vieno iš tėvų gimtadienio proga. Arba atvirkščiai, surinkus pakankamai darbelių ir suorganizavus parodą, pasikviesti draugų ir artimųjų tą parodą apžiūrėti.

*Ypatingi yra tie, kurie, visų pirma, labiausiai patinka pačiam vaikui. Aš taip pat leidžiu sau išrinkti vieną kitą man labiausiai patinkantį. Gerai būtų argumentuoti pasirinkimą (spalvos, įdomios linijos, mėgstamas personažas ir pan.). Argumentuodami atrodome rimtai, o taip pat vaikai mokosi pagrįsti ir savuosius pasirinkimus.

Kokius klausimus užduoti vaikui apie jo meną?

Atsakau – svarbiausi klausimai yra apie vaiko indėlį į darbą, apie tai, kaip jis parinko spalvas, kokias medžiagas naudojo, kokias linijas brėžė. Vaikams dažnai būna sunku nusakyti, ką jis norėjo pavaizduoti, tačiau pasakoti, kaip jis dirbo, kokias priemones naudojo, kokias spalvas ir pan. visad pavyks ir nesudarys sunkumų. Galų gale galima paklausti, kuris piešinys ar darbelis jam pačiam labiausiai patinka.

Keli dalykai, kuriuos norėčiau išbandyti

Dar neturėjau progos, bet noriu parengti vieną pastovią vietą, kur kartas nuo karto ekspozicija keistųsi. Manau, tai bus rėmeliai, kuriuose lengvai bus galima keisti turinį.

Vaikų meno perkėlimas ant drabužių, rankšluosčių, pagalvių, patalynės. Tai puiki idėja dovanoms. O taip pat ir pačiam vaikui turėtų būti nuostabus jausmas miegoti savo paties išpieštoje patalynėje arba dėvėti vienetinius marškinėlius, ant kurių puikuojasi jo menas.

O šiame straipsnyje dar rasite keletą įdomių idėjų tinkančių ne tik vaikų darbų eksponavimui ir išsaugojimui, bet ir dovanoms.


Summary 

Why we should exhibit art made by children? First of all – it is like testimony, that their effort is appreciated and valuable. For parents it is important thing too. It is not only moment of pride, but also it is the way to document the story about their child.In our family: pictures on the fridge, on the wall in the kitchen, in the bedroom, also children place. Also there are a lot of photos. We have had real exhibition recently. When we made tree house, there we placed pictures made with leaves and gouache. This exhibition was very impressive one, because we made it with son and then invited my husband/ father and grandparents to see this art. Husband asked a few questions and son answered. I saw how proud is my son while answering.

What kind of questions we should ask? I say – about process. What colors there are, what materials were used, is there one picture that child like mostly, etc. It is difficult for children to explain why they made something or what does it mean, but about process they can talk freely. So, lets talk 🙂

5 atsakymai į “Vaikų darbų eksponavimas”

 1. Wow..this is a super idea dear..
  I too have my kids craft nailed to the wall..n she is so proud of it…
  I can see her confidence in her eyes when she points me to her work

  Paspaudė "Patinka": 1 person

  1. Great! It is so wonderful to create some kind of art and to make it work for better self confidence also for believing that art and creativity are also important 🙂

   Paspaudė "Patinka": 1 person

   1. Ya…there creative caps must always be on… For this we as moms have to do these simple techniques to build up their self esteem

    Patinka

   2. Agree! And, You know, sometimes it is so simple. But sometimes it is forgotten somehow, so we need to be remembered about it 😉

    Paspaudė "Patinka": 1 person

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: