paveikslėlių knygos: Vilkas iš Tolimojo miško

Šias karščių ir vėjo prisotintas atostogas papildo (ir su mumis keliauja) paveikslėlių knygelės apie Vilką. Tai prancūzų autorės Orianne Lallemand knygelės, kuri kartu su dailininke Éléonore Thuillier sukūrė ir išleido ne vieną istoriją apie Vilką iš Tolimojo miško. Lietuvių kalba dvi Vilko nuotykių knygeles išleido leidykla Burokėlis.
Tai tradicinės paveikslėlių knygos, 32 psl. (gal kas žinote, kodėl būtent 32 psl?), tekstas koncentruotas, nedaugiažodžiaujama, pasverta kiekviena frazė. Atskiri žodžiai, jei reikia, išskiriami juos paryškinant, kai kada tekstas atsiduria atvirlaiškyje, o kartais, tai skelbimo pavidalo žinutė. Paveikslėliai yra pagrindas, tai jie pasakoja istoriją, įtraukia ir siunčia žinią mažajam  (ir didžiajam) skaitytojui.
Jei kalbėtume konkrečiai apie Vilką, tai gavome šias knygeles dovanų. Pasiėmiau iš pašto ir iškart važiavome atostogauti, o siuntinukas keliavo kartu. Atplėšiau voką tik įsitaisiusi su vaikais medžių pavėsy. Ir koks nuostabumas! Didžiulės, patogios neštis po pažastimi, knygelės, minkštai kietais viršeliais, kad miklieji pirštukai greitai nenučiupinėtų…
Garbioji komisija nusprendė, kad pirma, kurią skaitysime, bus Vilkas keičia spalvą.
Žinot, norėdami galėtume prikibti prie ROŽINĖS princesės (nes ne visos jos rožinės, nevisos rožinės yra princesės ir pan.), kuria Vilkas nenori būti. Galima būtų piktintis Vilko išdaigomis, pvz. įsliūkina slapčia į kaimyno sodą ir nuskina rožes… Bet aš to nedarysiu. Nes manau, kad paveikslėlių knygelės visų pirma yra paveikslėlių ir kartais galima teksto net neskaityti. Pakanka vartyti ir keliauti per istoriją be žodžių. Kitas dalykas, jas skaitome kartu su vaiku, tad galime ir privalome diskutuoti, kelti klausimus ir vaiką skatinti mąstyti. Galų gale pažinti jo mąstymą ir nuomonę. Kadangi šios knygelės skirtos vaikams nuo trejų, tai turime galimybę su jais kartu samprotauti ir dalintis patirtimi. Juk trimečiai jau prikaupę įvairios gyvenimiškos patirties 😉
Kad jūs žinotumėt, kiek buvo juoko, kad Vilkas išsimaudė purvyne!
Antroji knyga apie tai, kaip Vilkas keliauja aplink pasaulį. Viską nugalėjo žemėlapis, nes jau ne pirmą kartą susiduriame su pasaulio šalimis. Čia buvo puikus papildymas jau turimam įsivaizdavimui.
Taigi, būtinai noriu pasidžiaugti knygelių nauda:
  • spalvų ir savaitės dienų, pasaulio šalių mokymasis/ kartojimasis. Labai linksmos iliustracijos, jaukus knygos formatas. Vilkas – tai ne tas pilkis, kuris miške tūno, o labai panašus į kiekvieną iš mūsų: bendraujantis, draugiškas, turintis kaimynų, kartais kuo nors nepatenkintas, bet sugalvojantis išeitį, ieškantis ir randantis atsakymus. Labai džiugina jau minėta galimybė diskutuoti ir gilintis į Vilko norus, o taip pat ir į savuosius. Juk ir mes kartais norime būti, kuo nesame. Ar blogai yra išbandyti save naujuose amplua? O gal kaip tik reikia pavaikščioti ratais, vingiais ir kvadratais, kad atrastum ir pamiltum save tokį, koks esi… 
  • Tiems, kurie mano, kad paveikslėlių knygos tinka tik mažyliams, noriu pasakyti, kad pabandykite – jums patiks. Nes šios knygos (kaip ir visos kitos, turbūt) yra daugiasluoksnės. Viena žinutė – vaikams, kita – suaugusiems. O skaitydami kartu su vaikais, būtinai rasite ką aptarti, kuo pasidalinti, dėl ko nustebti. Tai toks nuostabus pažinimo procesas! Vaikas pažįsta pasaulį, o mes – vaiką.
  • Vilko kelionė po pasaulį dėl gana didelio aplankytų šalių skaičiaus ir joms būdingų elementų suteikia daug informacijos. Bet paliekama ir erdvės mums patiems ieškoti ir atrasti, jei tik yra poreikis. Žodžiu, ši kelionės knygelė tik pradžia pokalbiui apie pasaulio šalis, kokios jos skirtingos ir kokie nuotykiai mūsų laukia leidžiantis pažinti kitas šalis ir kultūras.
  • Dar viena smagi smulkmenėlė, svarbi tokiems skaitytojams, kaip aš: ant knygų nugarėlės yra parašyta, kokia tema knygoje gvildenama, kokias kompetencijas ar įgūdžius ji lavina.
Baigę skaityti dar pasijuokėm iš to purvyno ir vėl vyresnėlis pirštu išvedžiojo vilko kelionės maršrutą žemėlapyje. Paklausiau – na, ar patiko?
Atsakymas – tas murzinas liuksas. Ir jis man atrodo nuoširdus ir tikras. O kaip Jums?

3 atsakymai į “paveikslėlių knygos: Vilkas iš Tolimojo miško”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: