Veiklos klausymosi įgūdžių lavinimui

Klausytis yra labai svarbu, niekas to neneigia, bet iš tiesų klausytis kartais, pasirodo, yra ne taip ir paprasta. Išklausyti viską įdėmiai, nenusukant žvilgsnio ir nepametant dėmesio… Ne visada tai pavyksta, nes esame išsiblaškę dienos ritme, pavargę nuo bėgimo, dėmesį nukreipiantys į kitus „svarbesnius“ dalykus, į technologijų siūlomą garsų ir vaizdų pasaulį. Taip pametam tą neįkainojamą ČIA ir DABAR.
Viename užsienio tinklaraštyje radau įdomių patarimų, kaip lavinti klausymosi gebėjimus. Jie, beje, surinkti iš daugelio kitų tinklaraščių, bet čia tiek nuorodų nedėsiu. Jei kam bus įdomu, atsiverskite originalųjį tekstą.
Kai kurios veiklos tokios paprastos, per žaidimą, per smagią veiklą, kuri visai neprimena sudėtingų ir varginančių pamokų. Kartu su vaikais pasimokyti galime ir mes, suaugusieji. Kad visiems ši informacija būtų prieinama ir suprantama, siūlau laisvą (neatkartosiu visko žodis žodin, kai kur papildysiu savo komentarais, bet labai stengsiuos perteikti visą esmę) teksto vertimą.

15 žaidimų, padedančių lavinti klausymosi įgūdžius

 1. Patiems pasigaminti telefoną ir paversti jį klausymosi žaidimu. Juk kalbant telefonu būtina klausytis ir girdėti! Mūsų abu vaikai mėgsta mėgdžioti mus, prie ausies telefoną pavaduoja ir šaukštas, ir batas. Bet kalbantis tokiu būdu tikrai išgirstame daugiau.
 2. Klausytis nurodymų, kaip statyti kaladėlių bokštą. Arba galimi ir kiti žaidimai, kai reikalingas vadovavimas, nurodymų davimas ir jų vykdymas.
 3. Muzikinė dėžutė, tai muzikos klausymosi žaidimas mažiems vaikams. Beje, aš irgi mielai klausausi man patinkančių melodijų.
 4. Papasakoti vaikui pagrindinę informaciją apie gyvūną, su kurio figūrėle žaidžiate. Vaikas vėliau turi perteikti tam gyvūnui būdingą elgesį, garsus ir pan. Gal skamba sudėtingai, tačiau tai toks žaidimas, kurį žaidžiame visi. Jei turite namuose žaislinį liūtą, greičiausiai jūsų mažylis jau moka riaumoti kaip liūtas, gal net mojuoti letenom arba eiti keturiomis.
 5. Garsų medžioklė kieme. Klausytis ir atpažinti skirtingus girdimus garsus. Mes kartais mėginam išgirsti bičių dūzgesį, lakštingalos suokimą. Pripažinsiu, kartais man sunku paaiškinti, ką girdime, o taip pat labai smagu tokiu būdu plėsti ir žodyną, nes juk ne kasdien sakai „suokia“ arba „kurkia“.
 6. Raudona šviesa. Žalia šviesa. Žaidimas, kurio metu kol dega žalia šviesa, galima eiti, kai užsidega raudona – reikia sustoti. Panašu į „Stop-Šok“ (žr. žemiau).
 7. Kinder kiaušinių kapsulės (laisvai galima naudoti ir kitus uždarus nepermatomus indelius) pripildyti įvairių dalykėlių. Užduotis vaikams juos pakratyti ir iš garso pabandyti atspėti, kas viduje.
 8. Lietaus žaidimas. Mes su vaikais esame darę Lietaus lazdą. Tikrai smagus užsiėmimas ne tik klausytis lietaus, bet ir pagaminti šį muzikos instrumentą. Taip pat Lietaus žaidimas, kai visi dalyviai susėda ratu ir pradedant vienu išrinktuoju, vėliau iš eilės prisijungiant ir kitiems, pradžioje spragsima pirštais, vėliau barbenama pirštais į žemę, po to plojama ir taip garsas intensyvėja, lietus stiprėja. Po to lietus rimsta, nes po truputį garsai vėl grįžta iki pirmojo.
 9. Išabandykite esamas klausymosi programėles. Taip pat galite eksperimentuoti ir treniruotis su knygelėmis, kurios skleidžia įvairių garsų. Vyresniems vaikams galima pasiūlyti užsimerkti arba nusisukti ir klausytis. Pagal girdimą garsą bandyti atsakyti, kas tai per garsas, kas jį skleidžia ir pan.
 10. Pasigaminkite garso cilindrą (tai Montesori garso cilindras).
 11. Žaidimas „Stop-Šok“. Šis žaidimas pravers ir tuomet, kai vaikas nubėgs per toli ar pastebėsite pavojų. Kartą išmokęs sustoti vos tik išgirdęs Stop, jis visada taip darys.
 12. Kiškio ausys. Dėl smagumo ir efekto pagaminti ir už(si)dėti kiškio ausis. Tuomet sekant žaidimo Simonas sako (Simon says) pavyzdžiu, sakyti: kiškis sako, reikia pašokti, kiškis sako, reikia suploti ir t.t. Niekaip nerandu lietuviško atitikmens šiam žaidimui. Gal kažkas panašaus į Jurgeli, meistreli…, tik be dainų. Nors ir padainuoti yra smagu.
 13. Man patiko žaidimas – Padaryk tris dalykus. Tai ne tik klausymosi, bet ir tvarkymosi žaidimas. Autorė pasakoja, kad jos trimetis nemėgsta tvarkytis, ir į „jei nepasidėsi, tai padėsiu aš ir negalėsi žaisti“, jis atsako abejingai „gerai, galiu ir nežaisti“. Šis greitas žaidimas jiems puikiai veikia tiek klausymosi įgūdžių treniravimui, tiek tvarkymuisi. Kaip tai veikia: padaryk tris dalykus. 1 – paliesk pirštu nosį, 2 – paimk dvi kreideles, 3 – pašok du kartus. Kai vaikas padaro šiuos tris dalykus galima vėl įvardinti tris naujas užduotis. Ir tęsti tol, kol susitvarkysite arba kol nusibos.
 14. Pabandykite „Aklos vištos“ žaidimą, čia klausa tikrai turi būti įtempta.
 15. Viena veikla mūsų pačių sugalvota (jei ir yra kas panašaus, tai tikrai atsitiktinai). Pripučiame balioną, jį užrišame. Mintis balionui neleisti nukristi ant žemės, o palaikyti jį ore skirtingai mušinėjant. Sūnelis išmeta balioną į orą, o aš duodu nurodymus: kaire, dešine, dešine, koja, kaire, galva, koja ir t.t. Nors tai ir stambiosios motorikos treniravimas, ir kartojimasis, kuri ten dešinė, o kuri kairė, bet tuo pačiu tai ir klausymosi pratimas, nes vaikas turi ne tik palaikyti balioną ore, bet ir girdėti, kokiom priemonėm 😉 
Dar pateikiama nuoroda į 12 klausymosi veiklų, tinkančių priešmokyklinukams. 
Keletas jų: 
 1. Dainuoti kvailas daineles. Pvz. sugalvojate temą ar atsitiktinį žodį ir pirmyn.
 2. Šokti pagal youtube dainas. 
 3. Sukurti šokį. 
 4. Mušti puodą ir klausytis. Garsas, ritmas – viskas svarbu.
 5. Pasigaminti įvairių muzikos instrumentų iš to, ką turite namuose: dėžutės, skardinės, pupos, kruopos ir pan. Ir groti 🙂
O beje, kaip pasidaryti įvairių muzikos instrumentų (idėjų ir patarimų) rasite Red Ted Art tinklapyje.
Muzikuokite, žaiskite, klausykitės ir girdėkite!

Vienas atsakymas į “Veiklos klausymosi įgūdžių lavinimui”

 1. Atgalinis pranešimas: Vaidmenų žaidimai | SuVaikais

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: