kelios mintys apie kūrybingumą

Esu supratusi, kad kūrybingumas dažnai suprantamas labai siaurai. Jo apraiškos suvedamos į piešimą, tapybą, darbelius. Dar kartais jis pastebimas rašyme. Visos kitos gyvenimo sritys tartum visai nesusijusios su kūrybingumu… Bet juk taip nėra. Netgi problemas galima spręsti neįprastu keliu. Kūrybingumo reikia kasdien, kai nori pozityviu būdu susitarti su vaikais ir greitai apsirengti, pavalgyti, lovas pasikloti… Kai darbe gauni užduotį, kai gamini valgį. Žodžiu, kai gerai pagalvoju, jo – kūrybingumo – reikia visur ir visada.

Jei dabar norite su manimi nesutikti sakydami, kad jums to neduota, prieštarausiu remdamasi J. Cameron žodžiais, kad kūrybingumas yra įgimta savybė, kuri duota kiekvienam. Aš taip pat tuo šventai tikiu. V. Daujotytė sako, kad “žmogus yra kūrybingas, kiekvienas sąmoningas individas gali laisvai veikti pasaulyje, jį keisti, susikurti savo gyvenimą, į kurį įeina ir šeimos kūrimas.“* Žmogus geba iš nieko padaryti kažką (paėmęs daržovių, mėsos ir kiaušinių pagaminti vakarienę, iš tuščio lapo ir pieštukų sukurti piešinį ar rašto darbą) ir tai yra tas stebuklingas kūrybingumas. Taip, yra pasaulyje visų žinomi, pripažinti kūrėjai, menininkai, išradėjai. Yra ir mažiau žinomų, kuriančių žaislus, maisto šedevrus, savo kiemo apželdinimą, santykius… Visi esame apdovanoti gebėjimu kurti. “Kūrybingumas yra vienas iš žmogiškumo sandų. Žmogus sugalvojo daiktą ir jį pasidarė. Būti kūrybingam, vadinasi, turėti idėjų“.*

Neseniai skaitytoje knygoje apie vaikų kūrybingumo ugdymą ** pati pirmoji užkabinusi mintis buvo apie tai, kad tėvai, stengdamiesi ugdyti vaikų kūrybingumą, savyje taip pat atranda kūrybingumo, o tai skatina vaikuose ugdyti(s) kūrybingumą. Žodžiu, toks pozityviai uždaras ratas, kurio kiekviena grandis svarbi ir reikšminga.
Juk dažnai sakome, aš nemoku piešti… Savo įraše apie ankstyvą pažindinimąsi su piešimu, minėjau tą nenaudingą “aš nemoku piešti“ poveikį. Perskaitytoje knygoje taip pat patariama imtis veiklos, kad ir kaip būtų baisu, nes, tiesą sakant, vaikas neprašo nupiešti tobulo katino arba tobulo medžio. Jis nori veikti kartu, būti, mokytis ir džiaugtis. Jis nori užmegzti ryšį. Todėl nevalia jo atstumti sakant “nemoku“. Nebent norime, kad vaikas irgi imtų sakyti ir manyti, kad nemoka. O juk mokame visi. Vienaip ar kitaip, mokame. Ir jei į mūsų galvas nebūtų įspraustas nemoku įsitikinimas, mokėtume dar daugiau.


Nors pati dažnai apie tai galvoju, tačiau knygoje labai konkrečiai pateikta idėja, kad menka smulkmena turi didelį poveikį, suskambo netikėtai. Taip! Kažkam konkrečiai skirtos 15 min. gali turėti labai didelę įtaką visam gyvenimui. Kaip? Na, pvz. jei anksčiau niekada neskirdavome laiko buvimui su vaiku, tai nusprendę kasdien po 15 minučių su juo kartu skaityti, kasdien ne tik skaitysime, bet ir būsime kartu, dalinsimės ta pačia erdve, rodysime jam dėmesį ir tai keis santykį, o taip pat ir bendrą gyvenimą. O 15 min. ramaus buvimo be ekrano, amžino skubėjimo kultūroje, yra atgaiva ir mums patiems. Taip tos minutės būdamos gana mažai tampa tikrai daug.
Kūrybingumui skatinti taip pat nereikia didelių išlaidų ar kažkokio ekstra laiko. Knygos autorė sako, kad viską galima nuveikti einant mažais žingsniukais. 15 min. skaitymui su vaiku, kasdien parašyti po kelis puslapius teksto, trumpi pasivaikščiojimai ir t.t. – visa tai keičia įprastinę būtį ir skatina žmogaus kūrybines galias. Gimsta idėjos.
Kaip man patinka galvoti, kad maži kasdienybės žingsniukai gali būti didelė permaina ir dar didesnis kūrybingumo kibirkšties paskatinimas.

*V. Daujotytė Kūrybingumas ir kūrybiškumo atpažinimas
** J. Cameron “Kaip ugdyti vaikų kūrybiškumą“

3 atsakymai į “kelios mintys apie kūrybingumą”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: