galingoji fotografija

Šį įrašą norėčiau pradėti nuo to, kad fotografija yra labai galingas dalykas. Visų pirma dėl savo grožio, dėl savybės įamžinti akimirkas, jas išsaugoti ir perduoti laike. Sakydama grožis, neturiu mintyje vien idiliško tobulo vaizdo, fotografijų būna visokių ir tai, man atrodo, ir yra didžiausia vertė. Pasaulis parodomas toks, koks yra, kokį jį sutinkame, kokiame gyvename. O jei į visa tai pasižiūrime užduodami klausimus ir rasdami nuoširdžius atsakymus, tai neša ir terapinę prasmę. 
Seniai seniai, kai studijavau ir savanoriavau vienoje socialinėje nevyriausybinėje organizacijoje, turėjau džiaugsmo būti šaunios komandos dalimi. Kūrėme fotografijos terapijos metodų taikymo soc. darbe užsiėmimus merginoms. Tie užsiėmimai buvo tikrai turininga ir turtinga patirtis. O vėliau toji patirtis, žinios apie nuotraukų reikšmę mane lydėjo ir kituose užsiėmimuose, kitose grupėse, kituose darbuose. Ir, nesumeluosiu, mano pačios gyvenime. Tai, kas fotografui yra baigtinis rezultatas – nuotrauka – fotografijos terapijai tampa pradžia. Tai atspirties taškas, iš kurio ima lietis prisiminimai, su jais susiję emocijos ir istorijos.
Ką duoda nuotraukų apžiūrinėjimas ir kalbėjimasis apie jas? Kas iš to, kad einame ir pyškiname bet ką? O gal atsitiktinai pagauti vaizdai yra ne tokie jau ir atsitiktiniai? Pokalbiai apie nuotraukose įamžintus vaizdus padeda pažinti save ir kitus, leidžia dalintis mintimis, emocijomis, išgyvenimais. Suteikia galimybę treniruoti minčių reiškimo įgūdžius, palaikyti pokalbį, pasakoti istoriją. Žodžiu, lavina mąstymą ir kalbą. Taip pat nuotraukos padeda kalbėtis apie jausmus. 
koliažas
Kokie yra fotografijos terapijos metodai: 
1. Žmogaus padarytos nuotraukos
2. Žmogaus nuotraukos (žmonių nuotraukos, darytos kitų žmonių)
3. Autoportretai (nuotraukos, darytos pačių žmonių)
4. Šeimos albumas ir kitos foto-biografinės kolekcijos (nuotraukos, pasakojančios žmogaus asmeninę istoriją)
5. Foto-projekcijos

Žinoma, terapija gali užsiimti tik psichoterapeutai, meno terapeutai ir kitokie specialistai specialiai tam apmokyti, turintys tam leidimą ir reikiamą patirtį ir pan. Tačiau pritaikyti sau atskirus metodus ir susikurti smagų laiko praleidimo ir pokalbių būdą gali kiekvienas. Taip atsirado fotografija paremti užsiėmimai, kuriems nereikalingas išsimokslinęs terapeutas. Kiekvienas galime fotografuoti ir kalbėtis apie nuotraukas.
Kaip prakalbinti šešiametį apie dieną darželyje ar mokykloje? Kaip su vaikais kalbėtis apie jausmus, emocijas, kaip suprasti, kokį pasaulį jie mato aplink save? Visais atvejais galima pasitelkti nuotraukas, žurnalų iškarpas, vaizdus ir koliažo techniką, kad atsirastų pagrindas, išeities taškas pokalbiui. Pasaulėžiūra, patyčių, kitoniškumo – visos temos aprėpiamos šios priemonės. Ir dar koks smagumas! Ir niekas nesijaučia kamantinėjamas, nes pokalbis liejasi ir pinasi savaime, apie nuotraukas, taip lyg nereikšmingai apie tai, kas ten, nors iš tiesų, labiau apie tai, kas čia 🙂
 

Išsamiai anglų kalba apie fotografijos terapiją
Mano pamąstymai apie šeimos albumų vartymą su vaikais.

2 atsakymai į “galingoji fotografija”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: