Smėlis: rimti žaidimai

Šis mano įrašas bus vienas iš keleto apie laiko, kurį vaikai praleidžia žaisdami su smėliu ir smėlyje, naudą ir prasmę.
Kai mes žiūrime į vaikus, besikuičiančius smėlyje (ar tai būtų smėlio dėžė, ar pajūris, ar naminė „sensory“ dėžutė), dažniausiai daugiausia dėmesio skiriame… kam? Norime, kad vaikai nesusipurvintų? Kad neapipilstytų šalimais žaidžiančių… Kad smėlis nebūtų išbarstytas po visus namus! O kas iš tiesų svarbu?
Noriu pabrėžti, jog neneigiu, kad švara, aplinkinių saugumas ir kiti dalykai nėra svarbu, tik šiandien mes ne apie tai. Šiandien mes apie tai, kodėl visgi, nepaisant visų kliūčių ir nepatogumų, mes vis tiek žaidžiame smėlyje ar bent jau vaikams leidžiame tai daryti.
Taigi neriam į smėlio jūrą…

Su vaikais: Baltijos smiltys. 2014.

Kodėl smėlis: 

  •         Smulkiosios motorikos lavinimas: čiupinėju, bandau sugriebti smilteles, sijoju tarp pirštų ir t.t.
  •         Akių ir rankų koordinacijos lavinimas: matau ir darau, žiūriu, įvertinu ir sprendžiu, ką daryti ir kaip.
  •         Kūrybingumo ir išradingumo ugdymas: statau, kasu, konstruoju, dėlioju ir kuriu istorijas. 
  •         Kalbos ir socialinių įgūdžių lavinimas: žaidžiu su kitais vaikais, turiu dalintis, kartu kuriam, statom, kalbamės, išmokstu naujų žodžių ir naujų veiksmų, susiduriu su naujomis bendravimo situacijomis, sprendžiu konfliktines situacijas.
Kada smėlis:
Šaltuoju metų laiku namuose tobula turėti smėlio dėžutę, maišelį ar stiklainiuką. Paruošiame vietą virtuvėje ar kitame kambaryje, kur nėra kilimų (taupykime savo laiką ir nervus), parūpiname indelių sėmimui, pilstymui, mažą kastuvėlį ar šaukštą kasimui ir dar keletą figūrėlių, mašinėlių ir kitokios smulkmės.
Veikla: pilstyti iš vieno indelio į kitą, iš puodelio į dėžutę, pirštukais išvedžiot, t.y. parašyti raideles, skaičius, geometrines formas ar kelius ir takelius – kiekvienam pagal amžių, galimybes ir pomėgius.
Su vaikais: pajūrio smėlis lietingom dienom sugrąžino saulę į namus
Atšilus veržiamės į lauką, į kiemą, o ten – smėlio dėžės, būsimi gėlių darželiai, daržai ir miškų pakrūmės. Visur rasime ką kasti ir ką semti. Taigi mes, mamos, pasirenkame vietą, kuri mums kelia mažiausiai streso, prigriebiam sau ir draugui žaidimo priemonių (kibiriuką, kastuviuką, sietelį, formelių) ir keliaujam kvėpuoti saule ir pavasario oru.
Veikla: pradedant smėlio kapstymu smėlio dėžėje ir akmenukų rinkimu į kibirėlį, baigiant šakelių ir grumstelių pilnomis kišenėmis. 
Mūsų vyresnėlis, būdamas pusantrų, labai mėgo akmenukus. Paimdavo saują, nusižiūri kokį vaiką ir priėjęs meta akmenukų po kojom – tipo, draugaujam? Jei kitas vaikas paima akmenukus, abu ima kažką su jais veikti. Jei ne, tai ne. Labai įdomus kontakto mezgimo procesas, kuris buvo jo paties sugalvotas ir jam tinkamiausias.
 
Su vaikais: smėlio dėžėje
Karštoji vasara prasideda kiemų smėlio dėžėse, ežerų paplūdimiuose, smėlio duobėse ir aikštelėse pas senelius ir pan.
O taip pat vasara visus vilioja į pajūrį. Čia aš įžvelgiu keletą pliusų: smėlis ir vanduo nevaržomai, daug saulės, grūdinimasis čia ir dabar visą parą.
Veikla: statyti smėlio pilis, kasti kelius, giliai rausti, ką nors užkasti, pvz. akmenukus, gėlytes, savo kojas arba tėtį 😀 Jei pasitelksime dar vandenį, tai semti ir nešioti, pilti į griovius, kanalus, pilių požemius… Semti kibirėliu, buteliu ar rieškučiomis.
Su vaikais: nuostabu, kai visas gali panirti į smėlį! 2014.
Atvėsus, rudenėjantsmėliuko žaidimai pasipildo įvairiomis rudens gėrybėmis, pvz. kaštonais, gilėm, spalvotais lapais ir pan. 


Užsiėmimai su smėliu – atvira erdvė. Pats vaikas sprendžia, kaip žaisti, ką kurti, kokias istorijas pasakoti ir kada baigti. Jis ir režisierius, ir aktorius, ir pasakotojas. Kaip matome, tai kurkas daugiau, nei paprasčiausias žaidimas 🙂

4 atsakymai į “Smėlis: rimti žaidimai”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: